Atlas DMT kresCOM.exe chyba klíče (0) – řešení

Po spuštění nainstalovaného Atlas DMT, se zobrazí hláška níže. Free verze běží OK, ale ta vyžadující licenci, nikoliv.
Je to nejotravnější chyba na světě, když nevíte, jak ji vyřešit a v tomto článku si ukážeme, jak to vyřešit do 2 minut:

Otevřete webový prohlížeč, nebo klikněte na této stránce na http://localhost:1947 kde by vám měla naběhnout stránka podle obrázku níže.

Patrně vám tam chybí licenční server sorbus.mendelu.cz

ten tam vložíte na další řádek, nebo klidně na první řádek, dáte submit, ověříte si, že je program vypnutý, nebo restartnete počítač a po restartu zkusíte program nastartovat a měl by startovat už bez problémů.

Tento program máme bohužel jen pro přednášející a na učebnách.

Proč Upgrade na Windows 11 nemusí být během semestru ten nejmoudřejší nápad

Někteří z vás již zkušenost měli, někteří nad tím jen uvažují. Sepíšu vám důvody, proč nechcete zatím před ukončením podpory Windows 10, přecházet na Windows 11 v době, když se potřebujete na váš počítač plně spolehnout a rozhodně ne během semestru.

  1. Začíná semestr, potřebujete mít programy funkční, hotové, aktivované, váš počítač/notebook stabilně fungující bez modrých obrazovek smrti (dále jen BSOD). Teď už nemáte čas přecházet na novější windows, počkejte si raději až po zkouškovém, až bude uzavřený semestr, všechny resty hotové, odevzdané, data zazálohovaná a v létě čas na řešení problémů.
  2. Z pozorování v okruhu známých, kdo na Windows 11 upgradoval svůj stroj, tak později spíše litoval (BSOD při používání, BSOD při startu PC, nutnost lozit do BIOSu a zakazovat TPM zařízení, aby stroj nastartoval do Windows). Podobnou zkušenost si mohli zažít uživatelé Windows 10, když Windows 10 byly na trhu první jednotky let a každý další půlroční update způsobil nefunkčnost nějakých ovladačů, nefunkčnost celého systému, nefunkční programy, nestabilitu programů, nemožnost nastartovat nějaké dříve známé, funkční programy, nekompatibilitu s verzemi programu, které uživatelé používali. Já sám tenkrát zažil nepříjemné situace, kdy se stáhla aktualizace na Windows 10 na 42 počítačů ve 2 učebnách a ta způsobila vyřazení z provozu obou učeben.
  3. Je semestr, nedělejte žádné zásahy do svých počítačů/notebooků, které by mohly ohrozit bezpečnost a ztrátu vašich dat. Upgradem na Windows 11 momentálně nepřidá rapidní nárůst výkonu, počítejte spíš s problémy s kompatibilitou vašich starých programů a stabilitou systému, který nemusel být testován v kombinaci s vašim hardwarem, což je jedno z dalších rizik, proč uživatele na toto upozorňuji, kdykoliv je na trhu nejnovější verze čehokoliv, od programů, až po operační systémy.
  4. Pokud vám jde o co největší stabilitu, přecházíte na nejnovější verze operačních systémů až tehdy, když končí doba podpory vašeho stávajícího systému, nebo pokud vás k tomu nenutí výrobce programu, který nutně potřebujete k používání na vašem stávajícím počítači. I tak přesto počítejte s problémy a zachraňte si všechna data předtím, než se o upgrade na novější verzi systému pokusíte.
  5. Bohužel mnoho lesáckého softwaru má problém běžet na windows 10 kvůli kompatibilitě, natož na Windows 11, kdy očekáváme podporu zpravidla do 2 let vypršení podpory Windows 10.
  6. Windows 10 jsou stabilně podporovaný operační systém ještě do 14.10. 2025

Já už ale mám Windows 11 s novým počítačem

Pokud máte nejnovější Windows 11 s novým počítačem, tak už nemáte na výběr. Výrobci, kteří prodávají svoje notebooky či počítače již s Windows 11 musí garantovat kompatibilitu s nejnovějším operačním systémem, což váš stávající starý počítač, být právě proto nemusí, ačkoliv není vyloučeno, že upgradem na Windows 11, může váš počítač běžet i přesto bez problémů. Máme však informaci o jednotlivcích na fakultě, kterým upgrade na Windows 11 velmi zkomplikoval fungování.

Zde video, co udělat těsně po instalaci Windows 11

A když si koupím Windows 11 na doma?

Doma si dělejte s vaším počítačem, co chcete. Na herním počítači, vás tolik netrápí, když se vám počítač jednou za den zrestartuje, protože zábava není práce. Tak jako v minulosti, i dnes se množí na youtube videa, kde je srovnáván výkon ve Windows 10 a Windows 11 právě ve hrách, jako např. následující video:

Beru na vědomí, i přesto chci Windows 11 vyzkoušet

  1. Zazálohujte si všechna data. Uložte si je do onedrive na o365.mendelu.cz
  2. Uložte si nejdůležitější data ještě na nějaké další místo mimo počítač/notebook, na kterém budete provádět upgrade.
  3. Čas na očistu, odinstalujte programy, o kterých víte, že už je nebudete nikdy potřebovat, smažte data, která nebudete potřebovat.
  4. Ověřte si, že máte na disku alespoň 40GB volného místa, než se o upgrade pokusíte
  5. Provádějte upgrade až tehdy, když ho nebudete potřebovat (léto, okurková sezóna)
  6. V případě totálního selhání mějte připraven náhradní stroj, na kterém jste schopni alespoň odbavovat nejdůležitější práci a odpovídat na emaily. (mobilní telefon s MS Teams a emailovým klientem, Tablet, notebook/stolní počítač, počítač jiného člena rodiny, na kterém vám vytvoří druhý uživatelský účet jen pro vás atd…)

Jak vytvořit tým na MS Teams

Vlevo v Teamsech klikněte na Týmy:

Vpravo nahoře klikněte na „Připojit se k týmu nebo vytvořit nový“:

Vyberte Třída

Pokud máte informaci o skupině studentů

Po založení týmu klikněte na logo 3 teček vpravo nahoře a vyberte Získat odkaz na kanál:

Odkaz na kanál dejte zkopírovat a pošlete ho studentům hromadným emailem, ať se připojí do Vámi založeného týmu, pakliže skupina studentů nemá již existující vytvořenou skupinu.

Ve stejném menu pak vidíte možnost Získat e-mailovou adresu.

Na kterou když pošlete email, dorazí to všem členům ve skupině.

Jakákoliv další nastavení pak můžete měnit na levo po kliknutí na 3 tečky:

Vaši zprávu se nepovedlo doručit příjemci

Proč se mi to děje

Nebudu vás zdržovat vysvětlováním, co je to SPF a DMARC DNS záznam. Lepší obrázek na vysvětlení a pobavení jsem ve čtvrtek 1.9. prostě nevyždímal

Účelem zavedení SPF a DMARC záznamů je omezení spamu, který chodil všem na univerzitní poštu. Není zač.

Nastavuji si přeposílání emailu jinam

Jen připomenu, že emaily na o365 vám nikdo nešpehuje, protože nemá jak (běží totiž v Microsoft Azure cloudu na území Evropské Unie).
Všímám si, že tato snaha přeposílat si emaily na seznam, nebo na gmail je jen zvykem pramenící z pradávné legendy převyprávěné z generací na generace na univerzitě ještě z dob staré UISácké pošty, (kterou už dnes NIKDO nepoužívá, kromě posledních pár držáků a pokud nevíte, co je to UIS pošta, tak ji nemáte a nepoužíváte. Noví studenti i zaměstnanci už automaticky dostávají pouze o365, což není UISácká pošta) kdy skutečně kdokoliv se superprávem (SIFové = integrátoři) se mohli za kohokoliv přepnout a udělat nějakou operaci za ně, třeba když byli na dovolené, nebo v nemocnici se žádostí vedoucího ústavu či vedení fakulty. Systém to však tenkrát zaznamenal, takže stejně všichni viděli, kdo, kdy, jak, co, komu, udělal a obvykle taková operace byla vyžádána buď vedením fakult proti podpisu, nebo vedoucím ústavu proti podpisu, takže i tak s tím byla spousta papírování, kterého si zaručeně vždy někdo všiml a SIFové měli svých starostí stejně i tak dost, takže neměli důvod ani motivaci někomu někam nahlížet. Vaše paranoia se proto zakládá na neopodstatněných a nepotvrzených informacích a současně vaši neznalosti technologií a na základním faktu, že jste všem naprosto ukradení a nikdo o vás fakt nemá zájem. Dokonce ani já ne a jaký jsem lidumil.

UISáckou poštu nepoužívejte, pokud nejste absolvent registrovaný v klubu absolventů. Používejte zabezpečenou https://o365.mendelu.cz


NEpoužívejte UISáckou poštu a přejděte na o365


Proto Vám nedoporučuji používat starou retro UISáckou poštu, jednak má málo místa a druhak se domnívám, že už ji nikdo aktivně nevyvíjí a nevylepšuje, protože všichni přešli na o365, běžící ve velkých datacentrech na území Evropské unie, kam svoje data svěřují i všechny banky, pojišťovny a firmy, kterým záleží na bezpečnosti svých dat.

Od dob, kdy existuje pošta na o365.mendelu.cz, už tuto schopnost přepínat se za někoho jiného, nikdo nemá, protože nikdo nedosáhne na jinou, než jen a pouze vlastní poštu. Ani vedoucí ústavu, jakákoliv vyšší šarže tato práva nemá, protože se nedostanou jinam, než do vlastní pošty. Z pohledu O365 jsme si tedy všichni rovni.

Chci si přesunout poštu z UIS na o365.mendelu.cz

Návod zde

Po přechodu z UIS pošty na o365.mendelu.cz chci ještě dohledat nějaký email ve staré UIS poště

Odkaz na UIS poštu zde.

Chci si i přesto nastavit přeposílání z o365 pošty k sobě na gmail či seznam

V pořádku, věděli jste, že se Paranoia dá léčit?

  1. Přihlaste se do https://o365.mendelu.cz , klikněte na ozubené kolečko a do hledání napište přeposílání:

2. klikněte na tučný nápis Přeposílání pod tím, co jste napsali.

3. Zaklikněte povolit přeposílání, vyplňte email, na který se bude každý email přeposílat a dole klikněte na uložit a zkuste si na váš email poslat nejakou zprávu, jestli to dorazí.


Doktor nám předepsal nové léky proti paranoie, jak zrušit přeposílání jinam?

Gratuluji Vám k uzdravení, i já používám o365 a naštěstí netrpím paranoiou. Vedoucího vašeho ústavu můžete pomlouvat klidně na O365, stejně je nejslabším článkem bezpečnosti VŽDY člověk, nikoliv technologie. 😉 Takže až budete příště pátrat potom, kdo se prokecl, tak si vzpomeňte, koho pomlouváte pravidelně ve frontě na oběd, anebo nesmíte na chodbě pomlouvat tak moc vášnivě a nahlas. Na chodbách je totiž docela ozvěna. 😉

Odškrtnete povolit přeposílání, aby bylo nezaškrtnuté = prázdné a dole vpravo dáte uložit a máte hotovo.

Používání prezentačního setu Logitech

Návod v PDF ke stažení.

1. Připojte napájení

2. Ověřte zapojení všech částí setu:
3. ověřte, že je kabeláž připojená jako na obrázku

4. Připojte set k notebooku do USB
5. Připojte USB do vašeho notebooku či notebooku připraveného univeritou
Klikněte na ikonku reproduktoru dole u hodin, pak na zobáček zvýrazněný v tomto návodu červeným čtvercem a
nakonec vyberte zařízení Telefon s možností hlasitého poslechu s eliminací ozvěny. (To je prezentační set logitech)
Pokud vám zvuk jede ze zařízení PT-VZ580 – jde zvuk z projektoru.
Pokud vám zvuk v uvedeném seznamu zařízení jde z Telefon s možností hlasitého poslechu s eliminací ozvěn, jde
zvuk z Logitech prezentačního setu.
Pokud jde zvuk ze zařízení Reproduktor (realtek High Definition audio), jde zvuk z vašeho notebooku.

VŠICHNI OSTATNÍ SI NA NOTEBOOCÍCH DEAKTIVUJTE MIKROFONY, JINAK BUDETE SLYŠET STRAŠNÉ ZVUKY VE VZDÁLENOSTI DO 10 METRŮ OD PREZENTAČNÍHO SETU LOGITECH!

Mikrofon ani kameru nemám nastavenou v Teamsech

  1. V teamsech klikněte na 3 tečky nahoře vedle ikonky vašich iniciálů a vyberte nastavení.
  1. V nastavení vyberte zařízení (nikoliv uvedená na obrázku, ale v těchto kolonkách kliknete a vyberete možnosti:
    reproduktor:
    Telefon s možností hlasitého odposlechu s eliminací ozvěny.
    Mikrofon:
    Telefon s možností hlasitého odposlechu s eliminací ozvěny. (logitech)
  • Sjeďte posuvníkem dolů a klikněte v podmenu Kamera na vysouvací nabídku se zobáčkem s nápisem Integrated
    camera (může se lišit podle vašeho modelu notebooku) a vyberete možnost odpovídající prezentéru v místnosti.
    Logitech Camera, či jiné zařízení odpovídající kameře umístěné v místnosti.

B106 zasedací místnost děkanátu LDF – Projektor

Tisknutelný návod zde ve formátu PDF.

Tisknutelný návod zde ve formátu .odt

Jak používat dataprojektor v zasedací místnosti ve 3 krocích

Je pouze jeden způsob. jak HDMI konektor zapojit

1. Je jen jeden způsob, jak HDMI konektor zapojit.

Na ovladači stiskněte 1x červené tlačítko. Od té doby nemusíte s projektorem vůbec nic dělat. Projektor si sám cyklicky zkouší a hledá jestli odněkud neteče signál.

2. Viz foto

3 . Vyberte Duplikovat a projektor do 10 vteřin automaticky začne vysílat obraz

Otestováno na notebooku: Lenovo Thinkpad X260 dne 25.8. 2022
Autor návodu: xsalak@mendelu.cz

Tisknutelný QR kód, který vás dovede k tomuto návodu:

Proč mi nefunguje Statistica 12?

Už ani nebude. OIT přešel na novou verzi licenčního serveru Statistica. Odinstalujte si Statistica 12 a přejděte prosím na verzi Statistica 13 či 14.

Zde je návod, jak to provést:

https://tech.mendelu.cz/34187-navod-pro-instalaci-programu-statistica-14

Proč se s tím instalovat ručně, když to automatizace může nainstalovat za vás?

Koukněte na nový návod zde, který za vás nainstaluje Statistica 14 a dokonce nahraje vypínatelnou češtinu zcela za Vás.

Jak se dostat ke svým datům na disk.mendelu.cz

Potřebujete program WINSCP, který lze stáhnout zde pomocí ninite instalátoru: https://ninite.com/winscp/

Anebo zde.

Po instalaci spusťme program WINSCP, stačí kliknout na start a napsat winscp:

Po vyplnění údajů kde hostitel musí být cornus.mendelu.cz nebo kiwi.mendelu.cz vložíme
uživatelské jméno: vaše přihlašovací jméno do UISu
heslo: stejné heslo, jako máte do UISu.

A kliknete na tlačítko přihlásit.

Po přihlášení již vidíme vpravo soubory uložené na serveru a vlevo soubory na vašem disku ve vašem počítači, ze kterého jste se právě přihlásili.

Ovládání projektoru na učebně T28

  1. Zapneme PC, zapneme projektor.
  2. tlačítkem VIDEO na dálkovém ovládání nalezneme na obrazu projektoru vstup HDMI (je třeba mačkat tlačítko VIDEO než se projektor přepne na HDMI, protože jinak se to zasekne na USB a je tma).

3. Na počítači přepneme pomocí tlačítka WIN + P, jak je vidno na následujícím obrázku do režimu Duplikace obrazu možností DUPLIKOVAT. (tlačítko windows se nachází na klávesnici mezi tlačítky CTRL a ALT)

Tisknutelný návod ke stažení

QR kód pro vytištění a vložení do učebny, odkazující na tento návod

Řešení problémů s mikrofonem ve všech programech

Možná se vám to taky stalo. Přestal vám fungovat v Teamsech, Skypech a Zoomu mikrofon. Co teď?

Neuklízeli jste nedávno kolem počítače? Možná je povytažený kabel

Kulatým zdířkám v počítači se říká Jack (čti Džek¨). Mikrofon patří obvykle do červené zdířky, zatímco sluchátka pouze do zelené. U některých stolních počítačů (HP/DELL) může být port na mikrofon modrý vstup (jack). Takže pokud by vám mikrofon nejel v červené zdířce, zkuste modrou. Mikrofon patří mezi VSTUPní zařízení. Jednoduché vysvětlení: Váš hlas VSTUPuje do počítače, proto vstupní. A sluchátka či reproduktory jsou výstupní zařízení. Proto nikdy mezi vstupními zařízeními nenajdete sluchátka a mezi výstupními zařízeními nikdy mikrofon.

What audio jacks are which? | Tom's Hardware Forum
Zdroj: https://forums.tomshardware.com/threads/what-audio-jacks-are-which.3098416/
zdroj: https://forums.tomshardware.com/threads/what-audio-jacks-are-which.3098416/

Primární zařízení pro mikrofon a sluchátka na Windows

Windows mají vždy 1 primární zařízení pro VSTUP a 1 pro výstup. Pokud ale máte více zařízení, která jsou schopny reprodukovat zvuk, nebo ho přijímat, patrně vám Windows mohou vybrat špatné primární zařízení. Takže kolegu pak můžete slyšet slabounce mluvit z vašeho monitoru (který může mít integrované reproduktory, pokud jsou uvedeny ve specifikacích monitoru), anebo naopak křičíte do Mikrofonu a kolega vás neslyší vůbec, nebo špatně, protože Windows vidí ještě nějaký druhý mikrofon, třeba ve vašem setu na Virtuální realitu (což se např. děje často mě).

Primární Výstup (reproduktory/sluchátka) na Windows

Vpravo dole u hodin máte buď rovnou viditelnou ikonku reproduktoru, nebo alespoň zobáčku, na který když kliknete myší, vyjede vám menu s dalšími ikonkami, mezi kterými máte ikonku reproduktoru. Klikněte proto na zobáček a klikněte si na ikonku reproduktoru.

Po kliknutí na reproduktor např. u mě vidím:

A když si kliknu na zobáček vpravo nahoře, tak tu mám najednou spoustu jiných zařízení, ze kterých mohu vybírat:

Zkuste proto poklikat zařízení a pusťte si třeba hudbu na youtube, nebo spotify, jestli slyšíte hrát hudbu. Pokud ne, vybírejte zařízení tak dlouho, dokud neuslyšíte hrát hudbu. (sluchátka si samozřejmě vytočte na maximální hlasitost, ale nemějte je na uších, ale třeba na čele či na krku, pro případ, až začnou hrát opravdu nahlas)

Primární Vstup (mikrofon) na Windows

Klikněte znovu na zobáček vpravo dole u hodin, PRAVÝM TLAČÍTKEM na logo reproduktoru a z něho vám vyjede další menu, ve kterém vyberete možnost OTEVŘÍT NASTAVENÍ ZVUKU

Otevře se vám velké nastavovací okno, ve kterém kliknete na Vstup

A jedno ze zařízení bude správně, každý počítač to má trošku jinak. Pokud máte integrovanou zvukovou kartu, patrně zkuste Mikrofon (Realtek(R) Audio)

Po zakliknutí možnosti už nemusíte nic ukládat, stačí okno zakřížkovat.

U mě můžete vidět unikátní směs zařízení. Pokud bych měl standardní sluchátka s mikrofonem v audio jacku ve zvukové kartě, tak dám Mikrofon (Realtek(R) Audio), protože ale mám sluchátka, která se zapojují do USB portu (občas se taková sluchátka vyrábějí), tak musím zvolit Sluchátko s mikrofonem (Razer Audio controller – Chat) aby mi to jelo ok.

MS Teamsy a nastavení

Když jsem na callu:

A vpravo vám vyskočí menu s nastavením:

Seznam aplikací oprávněných k používání mikrofonu

Rozhodně začněte u:
„Zvolit aplikace, které mají přístup k mikrofonu“ pokud máte vypnuto, nastavte na zapnuto.

A potom zkontrolujte, že máte povolen mikrofon i pro jednotlivé aplikace (ve stejném okně jen sjedete dolů a uvidíte seznam všech aplikací, které se kdy dotázaly k tomu, aby jim váš operační systém poskytl pravomoci k používání mikrofonu):


Neběží mi zvuk ve Firefoxu, zkoušeli jste jiný prohlížeč?

I bez ohledu na předchozí screenshot, byste mohli dospět k závěru, že pokud vám zvuk nefunguje v jednom prohlížeči, možná by vám mohl fungovat v jiném.
Máte proto následující možnosti:
Firefox
Opera
Chrome
Brave (od původních autorů Firefoxu¨)
Edge (integrovaný ve windows, stačí kliknout na tlačítko start a napsat Edge)