Důležité, můj dobrý přítel compe… SPAM, neklikat!

Pokaždé, když přijde SPAM např. 4000 uživatelům, máme 100% jistotu, že minimálně 1 člověk na to klikne a 1 dobrovolně vyplní útočníkovi jakékoliv své údaje, ať už skrze nějaký falešný formulář, tvářející se jako „ten Mendelácký“, nebo v odpovědi na email.

Pokud vám došel tento email, smažte ho, neklikejte, nereagujte, neodepisujte. Obsahem Wordovského souboru je zpráva, která byla strojově přeložena.

Nyní si rozeberme tento email:

  1. „Můj dobrý přítel“  – neschopnost skloňovat, časovat, časté infinitivy, protože překladače tohle neumí, nejsou na to programovány.
  2. „Nejdelší dobu vás s potěšením informuji o svém úspěchu v tom“ – nemusíte mít vystudované Gymnázium, aby jste si všimli, že tato věta je napsaná tak nesmyslně, že by ji nenapsal zkrátka nikdo, v jakémkoliv sebehorším podnapilém stavu by se nacházel.
  3. „Zvýšil jsem € 750,000.00 Euro, který byl připsán“ – Kdykoliv budete číst jakýkoliv email, který má další gramatické a stylistické hrubky, kde se píše o finančním obnose větším, než vyděláte za rok, email s klidem smažte. Útočník se snaží získat váš zájem velkými částkami, abyste na jeho email zareagovali a on si tak automaticky zadal Váš email do své databáze emailů, ze kterých přišla odpověď.
  4. Kdykoliv vidíte email, který nepochází z univerzity a dotyčného neznáte, napište či vložte stejnou emailovou schránku do vyhledávání na Googlu, Google Vám rád odpoví, o koho v jaké souvislosti se jedná, často uvidíte již stejný email na webech scam warners a dalších webech, kde někdo podobný email již nahlásil jako spam.
  5. Pokud od Vás útočník chce získat údaje (přiznejme si, že tento email to zkouší velmi okatě a velmi zaostalou metodou, nicméně princip je stále stejný), aby si útočník zjistil „Tohle je aktivní emailová schránka, protože mi z ní přišla odpověď, ten uživatel dokonce poslal jméno, příjmení, nějaké další údaje, o které jsem ho žádal“ máte 100% jistotu, že se jedná o SPAM.

Proč to dělají

Důvodem, proč denně chodí miliony a miliony spamových emailů po celém světě je velmi jednoduchý. Pokud máme na internetu odhadem 5 miliard aktivních uživatelů, váš email přijde POUZE 100 000 uživatelům, kteří na něj odpoví, dobrovolně Vám předá své přihlašovací údaje, či údaje od svých kreditních karet 1000 uživatelů z těchto 100 000, tak jako Hacker můžete na černém trhu na Darknetu prodat údaje 99 000 uživatelů (v závislosti na detailnosti jejich soukromých údajů se hodnota může pohybovat v řádech tisíců až desetitisíců dolarů), jakožto aktivních emailových schránek a u dalších 1000 uživatelů máte cca 24 hodin, než si zablokují bankovní karty či změní přihlašovací hesla např. do banky či do práce. Pokud se na každém z jejich účtu nachází alespoň řekněme 10 000 korun v průměru, máte aktuálně přístup k 10 milionům korun. Kolik jako hacker ukradnete, záleží pouze na rychlosti a vašich schopnostech. Nedávejte jim proto vydělat vaší hloupostí. Protože vyplněním těchto údajů, nejenže vystavíte vaše citlivé či soukromé údaje třetí osobě, která vaše údaje dále monetizuje, potenciálně tím podporujete terorismus a další ilegální aktivity probíhající skrze internet. Pro útočníka jste potenciální chodící peněženka, která mu může pomoci financovat jeho ilegální aktivity na síti.

Pokud se stále necítíte úplně jistě při zjišťování, zda-li je nějaký email spam, či nikoliv, přečtěte si předchozí článek, který se tomuto tématu velmi dopodrobna věnoval, viz

https://it.ldf.mendelu.cz/index.php/2019/04/05/drahy-uzivateli-v-posledni-dobe-jsme-si-vsimli-ze-prilis-mnoho-phishingovych-posty-neklikat-je-to-spam/