Vše lze vymýšlet složitě a jednoduše, záleží na Vás, jak si vyberete.
Vcelku pěkný návod si můžete přečíst zde.
Není to však klíč k úspěchu.
Abyste pochopili, proč je důležité mít složité heslo, je nutné porozumět, jak útočníci budou útočit na bezpečnost Vámi používaných služeb.
- Typ útoku: Brute-force
Útočník má program, který zkouší náhodné kombinace hesel. Od 0000 až po #&!š+íčáíé++ýžř. A při takové kombinaci Vám dojde, že program musí vyzkoušet miliardy kombinací hesel, aby jednu finální uhádl. Pokud máte heslo o 5 znacích, doba zkoušením náhodných kombinací může být pouze několik vteřin, maximálně minut. V případě 40 znakového hesla je počet kombinací tolik, že se útočníkovi nepodaří ani za desítky let prolomit náhodnou kombinací Vaše heslo. - Slovníkové útoky
Útočník má slovník hesel, který program zkouší a kombinuje navzájem. Pokud máte opravdu stupidní heslo, např.: kocicka18, je šance, že Vám někdo heslo prolomí velmi vysoká. - Phising
Útočník se vydává za organizaci, u které máte nějaký účet (Vaše banka, Váš emailový poskytovatel, technická podpora z Vaší firmy). Pošle Vám email, ve kterém je formulář a žádá Vás, abyste zadali svoje přihlašovací údaje do formuláře a přihlásili se. V žádném případě NIKDY nevyplňujte emailové formuláře, které Vám příjdou emailem. Vždy si raději otevřete nové okno a doklikejte se k přihlášení do Vaši aplikace/banky/organizace „ručně“. Další pěkný článek o phisingu si můžete přečíst např. zde.
Jaké si mám tedy nastavit heslo?
- Čím delší, tím lepší.
- $,%,#,&,@,€,\,[,],^,_,? a další znaky v hesle ztíží útočníkovi hádání.
- Bez číslic to není ono.
- E zaměňte za 3, A za 4, Z za 7, I za 1, x za 10 (podle římských číslic) atd…
- Velká a MaLá pÍSMENA.
- Obsah hesla nesmí být spojován s Vaší osobou, osobními údaji, telefonním číslem, adresou, jménem apod…
Pokud se cítíte opravdu zapomětlivě a víte, že složité heslo v hlavě neudržíte, zkuste vzít české slavné filmové hlášky a trošku na ně uplatněte 6 výše uvedených pravidel.
Víš co, Sašo?
Máme tu tedy jeden příklad filmové hlášky. Kdo by zejména ze zahraničí počítal s tím, že si vyberete zrovna film pelíšky a zrovna tuto konkrétní scénu?
Ve filmu tedy zazněla otázka:
Víš co, Sašo?
Cpát háčky a čárky do hesla může být trošku problematické v okamžiku, kdy se ocitnete u počítače, který má pouze anglickou, nebo německou klávesnici, takže po zdravém uvažování Vás napadne:
visco,saso?
Pokud počítám správně, tak je to zatím 12 znaků, chybí tam velká písmena, číslo, a nahrazení znaků číslem, aby si útočník jen nestáhnul seznam českých filmových hlášek a nemohl Vaše heslo tak snadno uhodnout.
Útočník však neví, že vy uvedené hlášky můžete spojovat napříč filmy.
Jdeš pozdě, Rosenheime
Jdeš pozdě, Rosenheime. Slavná hláška z filmu Obecná Škola.
Z toho si tedy můžeme vybrat:
jdespozde,rosenheime.
Teď to spojme dohromady
Z předchozího videa jsme si vybrali hlášku:
visco,saso?
z Obecné školy jsme si vybrali:
jdespozde,rosenheime.
Spojíme to:
visco,saso?jdespozde,rosenheime.
Výsledek je zatím:
33 znaků, 2 odlišné filmy, dvě čárky, jedna tečka, jeden otazník. K dokonalosti přidáme ještě nějaké to velké písmeno a nějakou samohlásku nahradíme číslem, jako v následujícím příkladu:
visco,saso?jd3spozde,ROSENheime.
Tohle už je dostatečně silné heslo, které brute force útokem není možné současnými technologiemi prolomit. Mnou navržené heslo můžete otestovat např. v tomto článku. Z preventivních důvodů však nedoporučuji testovat na stejné aplikaci Vámi vytvořené nové heslo, které se chystáte používat na svoje reálné emaily, služby, přihlašování v práci či do banky.
Závěr
I kdyby jste používali pouze spojení několika filmových hlášek, včetně otazníků, čárek mezi slovy a tečkami, už kombinace:
visco,saso?jdespozde,rosenheime.
Je velmi silná, nebo rozhodně exponenciálně náročněji prolomitelná, než heslo lenicka30.
Fantazii se meze nekladou, můžete spojit do hesla vaše 2 oblíbené písničky, českou i anglickou hlášku, písničku, hlášku nějakého českého politika spolu s filmovou hláškou, název filmu s filmovou hláškou jiného filmu, název nějakého zařízení spolu s filmovou hláškou, značkou piva v kombinaci se značkou oblíbeného vína, spolu s názvem ulice ve které nebydlíte, ani nepracujete.